Wyniki 22. Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych "Kolędy i Pastorałki" w Pawłosiowie

Protokół
z obrad komisji oceniającej uczestników
„KOLĘD I PASTORAŁEK”
22. Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych
w Pawłosiowie dn. 9.01.2022 r.

Komisja w składzie:
Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog,
Katarzyna Ignas – etnograf,
Bartosz Gałązka – folklorysta,

po obejrzeniu i wysłuchaniu 15-tu prezentacji postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Komisja nie przyznała nagrody Grand Prix w tegorocznej edycji Przeglądu.

Trzy równorzędne I Miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi dla:

- Ludowego Zespołu Śpiewaczego DOLANIE z Gniewczyny Trynieckiej, gm. Tryńcza, pow. przeworski, nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,
- Zespołu Śpiewaczego STOKROTKI przy KGW w Cewkowie, gm. Stary Dzików, pow. lubaczowski, nagroda ufundowana przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie,
- Zespołu Śpiewaczego UJEŹNIACY przy KGW w Ujeznej, gm. Przeworsk, pow. przeworski, nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów.

Pięć równorzędnych II Miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi dla:

- Zespołu Śpiewaczego GRZĘSZCZANIE z Grzęski, gm. Przeworsk, pow. przeworski, nagroda ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie,
- Zespołu Folklorystycznego PAWŁOSIOWIANIE z Pawłosiowa, pow. jarosławski, nagroda ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie,
- Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa, gm. Zarzecze, pow. przeworski, nagroda ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie  i Centrum Kulturalne w Przemyślu,
- Zespołu Śpiewaczego STUDZIENCZANKI ze Studziana, gm. Przeworsk, pow. przeworski, nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu,
- Stowarzyszenia Zespołu Pieśni Biesiadnej WIERZBIANIE z Wierzbnej, nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Trzy równorzędne III Miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez Wójta Gminy Pawłosiów dla:

- Zespołu Śpiewaczego CANTUS z Gorliczyny, gm. Przeworsk, pow. przeworski,
- Zespołu Śpiewaczego DĘBOWIANIE z Dębowa, gm. Gać, pow. przeworski,
- Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich AKTYWNI RAZEM w Wietlinie, gm. Laszki, pow. jarosławski.

Trzy wyróżnienia pieniężne dla:

- Zespołu Ludowego BIESIADA z Tuczemp, gm. Jarosław, pow. jarosławski, ufundowane przez Sołtysa Wsi Pawłosiów,
- Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich w Koniaczowie, gm. Jarosław, pow. jarosławski, ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie,
- Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchli, gm. Laszki, pow. jarosławski, ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie.

Nagrodę Specjalną w postaci nagrody rzeczowej (aparatu fotograficznego) ufundowanej przez Powiat jarosławski otrzymuje:

- Zespół GALICJANKI z Roztocza z miejscowości Narol, pow. lubaczowski
za udaną rekonstrukcję kolęd wykonaną w odrębnym stylu wykonawczym charakterystycznym dla regionu Roztocza.

Komisja podkreśla wysoki poziom tegorocznych występów i doskonały dobór repertuaru w większości prezentacji.

Cieszymy się z licznego udziału młodszych pokoleń w naszym Przeglądzie, w ten sposób nadal może trwać – w naturalny sposób – przekaz pokoleniowy tradycji. Doceniamy zastosowanie zaleceń pokonkursowych z ubiegłych edycji Przeglądu.

W tym roku mamy dla Państwa trzy zalecenia:
1. Starodawne kolędy apokryficzne („Święty Szczepan...”, „Stała nam się dziś Nowina...”, „Mesyjasz przyszedł”) i życzące („Dobry wieczór Kasiu”) należy wykonywać bez akompaniamentu, ponieważ są to utwory oparte często na archaicznych skalach i utrzymane w nieregularnym metrum. Ciekawy akompaniament może uatrakcyjnić wykonania kolęd nowszych, XIX-o i XX-o wiecznych.

2. Kolejny raz przypominamy, że tradycyjnymi kolędami nie są piosenki napisane i skomponowane współcześnie („Józefie Stajenki nie szukaj”, „Pochwalony bądź nad Sanem”)!

3. Starajmy się też nie sięgać po ogólnie znane, śpiewane do dziś w Kościołach i obecnie w mediach kolędy i pastorałki.

Zobacz fotorelację z Przeglądu