• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Wyniki konkursu "Ignacy Łukasiewicz - od romantyka do wynalazcy"

Protokół
z posiedzenia komisji oceniającej prace plastyczne nadesłane
na Ogólnopolski konkurs plastyczny dla osób niepełnosprawnych pn. "Ignacy Łukasiewicz – od romantyka do wynalazcy"
z dnia 19 kwietnia 2022 r. w Przemyślu

 

Jury w składzie:

- Barbara Olejarz – Dyrektorka Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;

- Sylwia Cwynar – instruktor ds. plastyki w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Absolwentka Politechniki Łódzkiej, kierunek: wzornictwo, specjalizacja architektura ubioru. Ukończyła również Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, specjalizacja tkanina drukowana, ubiór dziany;

- Tomasz Król – autor ilustracji do kalendarza związanego z rokiem Ignacego Łukasiewicza wydanego przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, pracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek stowarzyszenia artystów-plastyków „Niezależna Akademia Frenetyków” oraz „Rzeszowskiej Akademii Komiksu”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką komputerową, modelarstwem oraz komiksem. Brał udział w wielu plenerach oraz wystawach w kraju i za granicą. Przykładowe tytuły wystaw: "Wielka wojna i niepodległość" - w obrazach i grafice, "I wojna światowa" - malarstwo. Laureat Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla (2012) na stworzenie serii albumów komiksowych dotyczących legend związanych z Przemyślem i okolicami pn. „Ostatni Jeńcy” i „Legendy Przemyskiego Grodu i okolic”;

po obejrzeniu prac plastycznych nadesłanych ze: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Leżajsku, Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział Przemyśl Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przemyślu i w Korytnikach, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Przemyskim Klubie Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących "Podkarpacie" w Przemyślu, Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI koło w Sędziszowie Małopolskim, Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI w Przemyślu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliznem, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starej Wsi, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pionkach, Warsztatu Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI koło w Zakopanem, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebnicy, TPD o/pow., Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bełchatowie, Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu (Lipowica), Społecznej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Zbąszyniu, Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej Akces w Gdańsku

postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:

 

Kategoria: malarstwo

I Nagroda

Beata Stadnik (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Klubie Sportu i Rekreacji Niedowidzących i Słabowidzących „Podkarpacie” w Przemyślu)

II Nagroda

Andrzej Leder (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział powiatowy Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie)

III Nagroda

Piotra Pasierbskiego (Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Warsztat Terapii Zajęciowej w Korytnikach)

i ex aequo Jolanta Stasiaczek (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Klubie Sportu i Rekreacji Niedowidzących i Słabowidzących „Podkarpacie” w Przemyślu)

Wyróżnienie:

Paweł Kasprzyk (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zakopanem)

 

Kategoria: rysunek

I Nagroda

Grzegorz Cwynar (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Klubie Sportu i Rekreacji Niedowidzących i Słabowidzących „Podkarpacie” w Przemyślu)

i ex aequo Sabina Małek (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Klubie Sportu i Rekreacji Niedowidzących i Słabowidzących „Podkarpacie” w Przemyślu)

II Nagroda

Krzysztof Paul (Dom Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie)

III Nagroda

Agnieszka Gniady (Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Warsztat Terapii Zajęciowej w Korytnikach)

Wyróżnienie:

Renata Zaremba (Warsztat Terapii Zajęciowej w Starej Wsi)

Bartłomiej Michalski (Warsztat Terapii Zajęciowej w Starej Wsi)

Sebastian Puchalski (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu)

 

Kategoria: tkanina

I Nagroda

Sebastian Jankowski (Społeczna Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu)

II Nagroda

Wojciech Stawarz (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Klubie Sportu i Rekreacji Niedowidzących i Słabowidzących „Podkarpacie” w Przemyślu)

 

Kategoria: collage i aplikacja

I Nagroda

Bartłomiej Szczupalski (Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zakopanem)

II Nagroda

Paweł Siewierski (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Sędziszowie Małopolskim)

III Nagroda

Iwona Wojdyło (Miejski Dom Pomocy Społecznej Przemyśl-Lipowica)

Wyróżnienie:

Agata Wolanin (Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznem)

 

Kategoria: grafika

I Nagroda

Aleksander Z. (Warsztat Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

II Nagroda

Krzysztof Moszczyński (Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznem)

Wyróżnienie:

Grzegorz Mielcarek (Społeczna Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu)

 

Ignacy Łukasiewcz urodzony w 1822 r. był wynalazcą, który dokonał rewolucji nie tylko w czasach, w których żył. Dzisiejszy świat, którego krwioobieg – komunikacja oparta na silnikach spalinowych, ale i rzeczy użytku osobistego wykonane z tworzyw sztucznych, także oparte są na ropie naftowej, której metoda wydobycia jest wynikiem Jego prac. Wydarzenia, takie jak niniejszy konkurs pn. „Ignacy Łukasiewicz od romantyka do wynalazcy” mają na celu przywoływanie pamięci o Nim, nie tylko nam ale i światu o tej wybitnej postaci. Na konkurs uczestnicy przesłali kilkadziesiąt  prac, wśród których uwagę zwraca dominujący motyw lampy naftowej, co jest jego fenomenem. Ropa dziś kojarzy się niestety z dewastacją środowiska, ale potrafi też ratować i leczyć. To właśnie owa lampa pozwoliła na ratunek oświetlając pewnej nocy swoim blaskiem operowanego człowieka. I dziś służy jako element medykamentów. Kolorowe i czarnobiałe prace podkreślają właśnie lampę i portret wynalazcy, technikami tradycyjnymi – ołówek, pastel, farba. Ale wśród nich wyróżniają się rzadko spotykane techniki jak linoryt, którego tusz ma bezpośredni związek z ropą, czy pirografia – związana z procesami spalania, nieobcym produktom naftowym.

Wiele prac wyróżnia się pomysłowym wykonaniem, techniką i talentem autorów, co miało przełożenie na oceny. Wyrównany, wysoki poziom prac przełożył się na długie obrady jury. Ostatecznie ich wynikiem jest lista laureatów.

 

Zobacz zdjęcia z rozstrzygnięcia

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone