• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

XII Podkarpacki Przegląd Chórów - Pieśni Pasyjne

 

 

ORGANIZATOR: Centrum Kulturalne w Przemyślu
WSPÓŁORGANIZATOR: Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie, Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Radymnie, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie

 

PREZENTACJE KONKURSOWE
11.00 rozpoczęcie Przeglądu (Kościół pw. Św. Wawrzyńca w Radymnie)

13.00 – 15.00 warsztaty dla uczestników w trzech grupach,
 od godziny 13.00 poczęstunek dla chórów 
(Zajazd SMYK, ul. Słowackiego 19a)

15.15 próba wspólnego wykonania hymnu „Gaude Mater” 
(Kościół pw. Św. Wawrzyńca w Radymnie)

15.30 wspólne wykonanie utworu, ogłoszenie werdyktu jury, 
koncert laureata Przeglądu 

16.00 wypłacanie nagród, konsultacje z Jury 
(przedszkole parafialne, ul. Szopena 1a)

 

Godziny warsztatów:

- od 13.00 do 13.30
- od 13.40 do 14.10
- od 14.20 do 14.50
Warsztaty poprowadzi Pani Joanna Gibała-Szelążek. 

 

JURY:

Dr hab. Monika Mielko-Remiszewska prof. nadzw. jest absolwentką kierunku Wychowanie Muzyczne UMCS, który ukończyła z wyróżnieniem w 1988r. Pracę na UMCS rozpoczęła w 1987 r. początkowo w Zakładzie Dydaktyki Muzycznej, później Muzykoterapii i Edukacji Muzycznej, obecnie z tytułem doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, w Zakładzie Chóralistyki (kwalifikacje I stopnia w dziedzinie sztuki muzycznej, w zakresie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych uzyskała w 2000 roku, habilitację w dyscyplinie artystycznej dyrygentura w 2011 r. , obie na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie (wcześniej Akademia Muzyczna).
Ukończyła Podyplomowe Studia Metodyki Wychowania Muzycznego (AM Warszawa, 1991), Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie (AM Bydgoszcz, 1998), Podyplomowe Studia Emisji Głosu (AM Bydgoszcz, 2000), a w latach 2002-2004 była słuchaczką Podyplomowych Studiów Logopedycznych UMCS w Lublinie.
Pracę dyrygencką rozpoczęła jako asystent, później II dyrygent w Nauczycielskim Chórze „Fermata” w 1987 r., w 1993 została dyrygentem i kierownikiem artystycznym Akademickiego Chóru Akademii Medycznej w Lublinie (obecnie Uniwersytetu Medycznego), który reaktywowała po trzech latach „niebytu” i z którym pracuje do dziś. Praca z tymi zespołami zaowocowała udziałem w wielu (ponad 500) koncertach na terenie Uczelni, Lublina, Polski i poza granicami kraju (Holandia -1994, Włochy -1996, 2001, 2005, 2010, Szwecja -1997, Francja -1998, 2003, 2008, Niemcy -1999, Hiszpania -2002, 2011, Ukraina 2004, Chorwacja 2007, 2012).

Dr Kinga Strycharz-Bogacz, etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jej zainteresowania badawcze obejmują żywą tradycję ludowych śpiewów religijnych w Polsce. Bierze czynny udział w naukowych konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, głosząc referaty podsumowujące wyniki jej badań. Współpracuje z innymi ośrodkami naukowymi w zakresie realizacji projektów badawczych dotyczących tradycyjnej kultury muzycznej oraz podejmuje wspólne badania interdyscyplinarne. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Duszpasterstwa Akademickiego KUL, który powstał w 1993 roku. Chór skupia utalentowanych muzycznie studentów i absolwentów wyższych uczelni Lublina, którzy mają pasję wokalną i chcą ją rozwijać. Zespół występuje podczas licznych uroczystości okresu liturgicznego oraz liturgii związanych z pracą Duszpasterstwa Akademickiego KUL. Repertuar Zespołu obejmuje utwory powstałe od średniowiecza po czasy współczesne kompozytorów polskich i obcych, a także kanony z Taizé i kompozycje negro spirituals. Wynikiem współpracy Chóru z grupą misyjną DA KUL jest obecność w repertuarze tradycyjnych pieśni w różnych językach afrykańskich: chichewa, suahili i zulu. Zespół nagrał dwie płyty CD: „Chór DA KUL” dokumentującą swój dotychczasowy dorobek (2004) oraz „Karibuni wote” z tradycyjnymi afrykańskimi pieśniami z okazji 20-lecia obecności w Polsce Zgromadzenia Sióstr Misjonarek N.M.P. Królowej Afryki – Sióstr Białych (2011).

- mgr Kornelia Ignas – dyrygent, teoretyk muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Dyrygentury  symfonicznej, Kompozycji i Teorii muzyki. Prowadzi chór dziecięcy „Kantuski” przy GCKSiR w Trzcianie k/Rzeszowa, chór Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Pruchniku oraz Mieszany Chór „Alba Cantans” parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie.

 

PROWADZĄCA WARSZTATY:

Joanna Gibała-Szelążek – absolwentka przemyskiego Liceum Muzycznego w klasie fortepianu mgr O. Masny oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. dr J. Kurcza. Od roku 1998 do chwili obecnej pedagog sekcji teorii Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu. Laureatka licznych przeglądów i festiwali, między innymi Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Współpracuje z zespołami chóralnymi z regionu jako konsultant, przygotowując je do występów podczas ważnych uroczystości w kraju i poza jego granicami (m.in. na Ukrainie, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Norwegii, Holandii) oraz nagrań płytowych. Od 2009 dyrektor artystyczny przemyskich Młodzieżowych Warsztatów Chóralnych „Kolędujmy razem”, od 2015 dyrektor artystyczny Młodzieżowej Wiosny Chóralnej. Oprócz pracy zawodowej i prowadzenia działalności artystycznej, zajmuje się także publikowaniem artykułów do prasy fachowej. W 2004 została wyróżniona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, otrzymała również Medal Komisji Edukacji Narodowej od Ministra Edukacji Narodowej.

 

LISTA UCZESTNIKÓW PRZEGLĄDU:
1. Chór parafialny Św. Józefa z Muniny
Dyrygent: Rafał Brudek

2. Chór Cantilena z Radymna
Dyrygent: Dorota Gunia

3. Chór „Chorus Familiaris” z Baranowa Sandomierskiego
Dyrygent: Agata Nińo Chwałek

4. Chór Raxavia z Rakszawy
Dyrygent: Anna Pliś

5. Chór „Fontes” z Rzeszowa
Dyrygent: Andrzej Mozgała

6. Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” im. Stanisława Lachmana z Mielca
Dyrygent: Maciej Fijałkowski

7. Chór „Noster” Parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju
Dyrygent: Diana Adamska

PLIKI DO POBRANIA
  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone