• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

XIX Jarmark Rękodzieła Ludowego "Kwietna Niedziela"

W Niedzielę Palmową, 25 marca, w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się XIX Jarmark Rękodzieła Ludowego „Kwietna niedziela”, podczas którego można było podziwiać i kupić wyroby rękodzielnicze, a także podpatrzeć warsztat pracy twórców ludowych z Podkarpacia, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z kołem garncarskim i prezentujące wyrób foremki drewnianej na masło.

Tradycyjnie patronat honorowy nad Jarmarkiem oraz konkursami: plastycznym dla dzieci i młodzieży "Wielkanocne tradycje" oraz na najpiękniejszą pisankę, sprawował Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek.

Podczas tegorocznej edycji można było podziwiać i kupić m.in. różnorodne koszyczki z wikliny, foremki na masło, baranki z masła, serwetki na szydełku i haftowane, rzeźby z drewna, pisanki (batikowe, ręcznie malowane, oklejane frywolitką, drapane), ceramikę (rzeźby, garncarstwo), palmy, stroiki, kwiaty, oleje tłoczone oraz biżuterię haftowaną.

Doskonałym dopełnieniem tej świątecznej atmosfery był występ Zespołu Śpiewaczego Wierzbianie z Wierzbnej (gmina Pawłosiów), który wykonał pieśni wielkopostne: Dokąd żeś spieszysz o Jezu zbolały, A pod krzyżem Matka stała; wielkanocne: Chrystus Pan zmartwychwstał, Jezus żyje oraz pieśń śpiewaną tylko w Niedzielę Palmową Wjeżdża Król. Ponadto panie opowiedziały przybyłym na jarmark o roli palmy wielkanocnej.

Podczas XIX Jarmarku Rękodzieła Ludowego "Kwietna Niedziela" rozstrzygnięty zostały konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Wielkanocne tradycje" (wyniki oraz zdjęcia TUTAJ) oraz konkurs na najpiękniejszą pisankę, do udziału w którym oprócz osób dorosłych zaproszono także młodzież i dzieci, którzy przejęli umiejętności wykonywania pisanek od osób zajmujących i pasjonujących się pisankarstwem.

W tym roku jury w składzie: Katarzyna Ignas (etnograf, Przeworsk), Agata Nowak (instruktor, plastyk CK w Przemyślu), Agata Hemon – sekretarz, po obejrzeniu i zapoznaniu się z 24 zestawami prac zgłoszonymi do konkursu, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia – pieniężne ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Przemyślu w poszczególnych kategoriach-technikach:

 

W kategorii technika batikowa:

I Nagroda:
-  Małgorzaty Kowalczyk z Pruchnika.

Dwie równorzędne II Nagrody:
- Małgorzata Pasek z Reczpola,
- Anna Kowalów z Kalnikowa.

III Nagroda:
- Anny Sopel z Drohobyczki.

 

W kategorii technika drapana:

I Nagroda:
- Beata Maślanka-Bukowińska z Dębowa.

Dwie równorzędne II Nagrody:
- Małgorzata Pawłowska z Reczpola,
- Ewa Szybiak z Drohobyczki.

Dwie równorzędne III Nagrody:
- Renata Głąb z Pawłosiowa,
- Barbara Pieniążek z Urzejowic.

Wyróżnienia:
- Alicja Jureczko z Babic,
- Magdalena Szydłowska z Przemyśla.

 

W kategorii technika współczesna:

I Nagrody nie przyznano.

II Nagroda:
- Ewy Żurawska z Drohobyczki (pisanki oklejane kordonkiem).

Dwie III Nagrody:
- Danuta Zbójnowicz z Białobok (pisanki oklejane sznureczkami z bibuły),
- Anna Barnuś z Wacławic (pisanki oklejane frywolitką).

Wyróżnienie:
- Barbara Feduniak z Przemyśla (pisanki oklejane skrawkami materiałów).

 

W kategorii „Mistrz-Uczeń”

Dwie równorzędne Nagrody:
- Karolina Kowalczyk z mistrzem Małgorzatą Kowalczyk z Pruchnika,
- Mikołaj Kowalów z mistrzem Anną Kowalów z Kalnikowa.

 

Komisja postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną dla Rodziny z Łukawicy:
- Marii Brzyskiej ur. 1929 rok – najstarszej uczestniczki konkursu
- Zofii Mulak,
- Justyny Mulak,
- Mateusza Mulaka,
- Daniela Mulaka,
za przekazywanie, kontynuowanie rodzinnych tradycji pisankarskich.

 

Poniżej wypis z protokołu:

„Komisja stwierdza wyrównany poziom prac konkursowych, co przełożyło się na ilość przyznanych nagród i wyróżnień. Pod względem kategorii najwięcej prac zgłoszono w kategoriach tradycyjnych – drapanej i batikowej, co wpływa na ciągłość kulturową tradycji pisankarskich. Cieszy nas ten fakt potwierdzający Państwa - Twórców umiłowanie tradycji.

Z niepokojem zauważamy niewielką ilość prac zgłoszonych do kategorii „Mistrz-Uczeń”. Jednak z drugiej strony doceniliśmy udział 5-osobowej rodziny z Łukawicy, gm. Narol, która kultywuje wykonywanie pisanek metodami woskową i drapaną w tradycyjnym wzornictwie regionalnym.

Nagrodzone i wyróżnione zostały prace cechujące się najwyższym, mistrzowskim poziom artystycznym. Wykonane z dbałością o jakość estetyczną, ze staranne naniesionymi szczegółami wzoru na uzyskanym, drogą farbowania, jednolitym, gładkim tle, wykonanie z wprawą i umiejętnością opanowania przestrzeni zdobniczej pisanki. Pod względem wzornictwa przeważały:
w kategorii drapanej - wzory roślinne i zoomorficzne, rozety, kratownice, wzory koronkowe, wzory o tematyce chrześcijańskiej, w kategorii batikowej – wzory geometryzowane, rózgi, słońca, rozety.

Komisja apeluje o staranniejsze farbowanie jaj w kategoriach tradycyjnych, zaś w kategorii współczesnej o bardziej przemyślaną kompozycję i stonowaną kolorystykę oraz nie używanie gotowych wzorów np. plastykowych kwiatuszków.”

Posłuchaj relacji Radia Fara

Zobacz fotorelację z jarmarku

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone