• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

XIX Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy

Grudzień, to czas pięknych świątecznych ozdób, wielobarwnej choinki, kolorowych jarmarków i zapachu świątecznych wypieków. Jest to też czas wielu pięknych tradycji, smaku staropolskich dań i dźwięku ludowych pieśni oraz obrzędów. Magiczna moc tego czasu powoduje, że w ludziach rodzi się chęć obcowania z czymś, co odciąga od codzienności i wprowadza w nastrój radosnego oczekiwania na ten najpiękniejszy w całym roku czas – Świąt Bożego Narodzenia.  

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Centrum Kulturalne w Przemyślu już po raz dziewiętnasty zorganizowało dla Państwa Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się 15.12 w Klubie Piwnice. Na odwiedzających nas w tym dniu czekał szereg wspaniałości. Przepięknych wrażeń dostarczali twórcy ludowi, którzy raczyli nas swoimi tradycyjnymi wyrobami, a nawet pokazali warsztat swojej pracy, zapraszając do wspólnych prac na kole garncarskim lub tworząc ludowe zabawki czy ozdoby choinkowe. Kolorowe świąteczne stroiki, pyszne prawdziwe miody, choinkowe pierniczki i łańcuchy, rzeźbione i ceramiczne szopki, a także szydełkowe bombki, aniołki, dzwoneczki, haftowane gorsety i wyszywane obrusy oraz malowane bombki czy obrazy przyprawiały o świąteczny zawrót głowy.


Gościem specjalnym Jarmarku był zespół śpiewaczy „Studzienczanki” ze Studziana z  gminy Przeworsk, który zaprezentował dawne ludowe kolędy i pastorałki, a także kolędy życzące: dla dziewczyny i gospodarza, oparte na tradycyjnych tekstach. Koncert ten był równocześnie zakończeniem projektu, p.n. „Władysława Rosół – mistrzyni unikalnego śpiewu”, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zadania pn. „Mistrz tradycji” w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna,  w którym panie uczestniczyły.

Ludowy Jarmark w swoim programie zawierał również rozstrzygnięcie 5. Konkursu na Bożonarodzeniową Szopkę Domową i Akcesoria Kolędnicze. Do konkursu zostało zgłoszonych 31 prac. Te wyjątkowe szopki, które w większości zostały wykonane z surowców naturalnych, można było obejrzeć podczas trwania jarmarku. (Poniżej protokół z rozstrzygnięcia konkursu).

Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu już od wielu lat jest wyjątkową okazją do obcowania z żywą tradycją i kulturą ludową, którą tego dnia mamy na wyciągnięcie ręki. Jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy możemy obejrzeć, jak powstaje tradycyjne rękodzieło, porozmawiać z ich wykonawcami, nabyć niebanalne upominki dla siebie i swoich najbliższych, a przede wszystkim oderwać się od codzienności i przenieść w przeszłość, do dawnych ludowych tradycji świątecznych oraz w świat sztuki ludowej.              

 

Beata Nowakowska-Dzwonnik

Zobacz fotorelację z imprezy

 

 fot. Łukasz Kisielica

 

Protokół z obrad komisji oceniającej prace zgłoszone do V Konkursu na
„Bożonarodzeniową Szopkę Domową i Akcesoria Kolędnicze”

Przemyśl, 15 grudnia 2019 r.

Komisja w składzie:

-  Agata Nowak, plastyk, CK
-  Katarzyna Trojanowska, etnograf, MNZP

po obejrzeniu 31 prac zgłoszonych do konkursu w tym:

-  13 szopek w kategorii dorosłych
-  16 szopek w kategorii dzieci
-  2 prac w kategorii „akcesoria kolędnicze”,

zwróciła uwagę na wyrównany poziom prac i stwierdza, że wszystkie prace spełniły kryteria Regulaminowe.

W kategorii „akcesoria kolędnicze” - dorośli przyznano 2 równorzędne nagrody:

-  Jacek Pilch z Dubiecka, za gwiazdę kolędniczą nawiązującą do tradycji oraz

-  Tadeusz Czaja z Przemyśla, za gwiazdę, która przenosi tradycję we współczesność.

W kategorii szopka - dorośli przyznano:

I Miejsce - Małgorzata Bembenek z Nienadowej

II Miejsce - Anna Sopel z Drohobyczki

III Miejsce - Gabriela Żak z Widaczowa

oraz 3 równorzędne wyróżnienia:

-  Janina Chruścicka, MDPS Przemyśl

-  Ewa Leśniak, Przemyśl

-  Władysława Komarnicka, MDPS Przemyśl


W Kategorii szopka - „Mistrz-Uczeń” przyznano:

Dwa równorzędne I Miejsca:

- Gracjan Penc, Sietesz (kl.III)

- Edyta Penc, Sietesz (kl.VII)

II Miejsce - Antoni Dudek, SP w Kańczudze (kl.III)

III Miejsce - Hubert Dziurzyński, SP w Pantalowicach (l.10)

oraz wyróżnienia:

-  Weronika Nieckarz, SP w Siedleczce (kl.VII)

-  Maciej Nieckarz, SP w Siedleczce (kl.VII)

-  Maciej Rola, SP w Rączynie (kl.II)

-  Amelia Kostkowicz, Rokietnica (l.12)

-  Patryk Wywrot, SP w Pantalowicach (kl.I)

-  Dawid Kozłowski, Zespół Szkół w Kańczudze (l.16)

 

Jury docenia tradycję wspólnego, międzypokoleniowego przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia w tym wykonywania szopek. Jury zwróciło uwagę i doceniło wkład pracy każdego z uczestników, w tym dbałość o detale, staranność wykonania i zgodne z Regulaminem użycie naturalnych materiałów. Jury cieszy, że młode pokolenie i młodzież chętnie kultywuje tradycje. Jednocześnie zachęcamy uczestników przyszłych konkursów do wykonywania akcesoriów kolędniczych, np. gwiazdy, turonie, banie, które stanowiły ważny element świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone