Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza młodzież do udziału w bezpłatnych warsztatach jazzowych, które poprowadzą:
- gitara – Ryszard Styła,
- keyboards – Rafał Karasiewicz,
- perkusja – Igor Gnydyn,
- vocal – Grzegorz Karnas,
- saksofon – Karol Gola,
- bas – Tomasz Grabowy.
Klub „PIWNICE” - 8 grudnia w godz. 12.00 – 14.00, 16.00 – 18.00.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres ck@ck.przemyl.pl lub osobiście w Dziale Organizacji Działalności Artystycznej CK.
***
Ryszard Styła – polski gitarzysta jazzowy, muzyk sesyjny, lider formacji Spectrum Session. Zaczął grać na gitarze w wieku szesnastu lat. Zasłynął dzięki niebanalnym i wszechstronnym kreacjom artystycznym. Był członkiem legendarnych grup wywodzących się z kręgu studenckiego – Wolna Grupa Bukowina i Wały Jagiellońskie. Grał w zespole jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band i w jazz-rockowej formacji Dżamble z której w 1980 trafił do grupy Laboratorium – współpracował z nią przez pięć lat.
Od 1986 roku z powodzeniem prowadzi własny zespół Spectrum Session do którego zaprasza polskie i amerykańskie sławy jazzu i bluesa.
Styła brał udział w licznych polskich festiwalach jazzowych, takich jak: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Był również gościem wielu festiwali zagranicznych, jak: Zaduszki Jazzowe w Chicago, Międzynarodowe Festiwale Jazzowe w Hanowerze, Wiedniu, Kijowie i Göteborgu.
Muzyk ma na koncie kilka płyt autorskich. W 1999 r. razem z córką Karoliną Styłą nagrał album pt. My Favorite Songs. Nagrana wspólnie z Jarosławem Śmietaną płyta Kind Of Life z 1998 roku została uznana za jedno z najlepszych dokonań w zakresie muzyki jazzowej. Autorskie dokonania Styły oscylują wokół estetyki fusion. Artysta wypracował na wskroś indywidualny styl własnej muzycznej wypowiedzi. Jednym z jego programów jest solowy recital gitarowy pt. Świat Gitarą Malowany, który zdradza fascynacje muzyką wszystkich kontynentów. Muzyk wiele lat spędził w Kanadzie i USA, gdzie również koncertował.
We wrześniu 2012 roku odbył się koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej Ryszarda Styły pt. Świat gitarą i poezją malowany. Artysta w całości poświęcił go nieżyjącemu pieśniarzowi Wojciechowi Belonowi.
***
KARASIEWICZ POWER SET to zespół, który tworzył się około pięciu lat. Jest wynikiem i skutkiem wielu nocnych rozmów leadera Rafała Karasiewicza oraz gitarzysty Tomasza Pacanowskiego. Powołany do życia został w kwietniu 2015 roku i po bardzo ciepło przyjętym koncercie we wrocławskim klubie Vertigo, działa do dzisiaj. Skład zespołu tworzą bardzo doświadczeni studyjnie i estradowo muzycy, którzy nie boją się poszukiwań i muzycznych wyzwań. Stylistyka wykonawcza zespołu oscyluje wokół mocno elektrycznego jazzu zawoalowanego elementami funky i bluesa oraz szeroko pojętych elementów tanecznych. Każdy koncert to dawka bardzo pozytywnej energii ale nie brak też elementów zadumy i romantyzmu...
O swoich koncertach mówią jako o podróży w nieprzewidywalną rzeczywistość i nieustannym zaskakiwaniu samych siebie.
W trakcie festiwalu: promocja płyty „A WAVE OF RESERVATIONS”.
Skład zespołu tworzą:
Rafał Karasiewicz (KEYBOARDS) - pianista, kompozytor i producent. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego i ad. dr hab. Pawła Zawadzkiego. Od 2000 roku związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym. Jako kompozytor, kierownik muzyczny, bandleader oraz dyrygent ma na swoim koncie współpracę z Teatrem Muzycznym Capitol, Teatrem Polskim we Wrocławiu a także z Teatrem Ad Spectatores oraz Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Przez wiele lat współpracował z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Poza działalnością teatralną współpracował z Leszkiem Możdżerem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Piotrem Dziubkiem, Orkiestrą Tomasza Szymusia, Krzysztofem Kiljańskim, Grażyną Łobaszewską, Justyną Szafran, Piotrem Baronem oraz Big-Bandem Aleksandra Mazura. Wraz z Wiesławem Prządką i Zbigniewem Wromblem, współtworzy zespół TRES TANGUEROS, specjalizujący się w wirtuozowskich wykonaniach tang Astora Piazzolli.
Leader kwintetu KARASIEWICZ POWER SET.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną jako wykładowca we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Niepublicznym Studium Musicalowym CAPITOL oraz w ramach Letnich Warsztatów Bluesowych w Puławach. Jako muzyk sesyjny, kompozytor i producent wziął udział w wielu nagraniach płytowych (dyskografia licząca 12 płyt) oraz w wielu nagraniach programów radiowych i telewizyjnych. Koncertował w wielu krajach Europy (Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina) oraz w USA.
Karol Gola (BARITONE SAX) - saksofonista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej w 2010 roku. Angażuje się w różne projekty od kwartetu saksofonowego po klasyczne big bandy. Od kliku lat współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Od 2013 roku gra z zespołem Pink Freud, z którym występował na kilkudziesięciu polskich i zagranicznych scenach festiwalowych jak i klubowych.
W 2013 nagrał album Friends z zespołem Lion Vibrations (obecnie The Lions). Wystąpił z zespołem Tribute to Morphine w 2014 roku w ramach festiwalu Podwodny Wrocław. Jesienią tego samego roku koncertował z Eklektik Ensemble, będącym inicjatywą skupiającą wrocławskich muzyków z różnych środowisk artystycznych. Materiał stworzony na potrzeby tego wydarzenia został wydany jako Punkt Eklektik Session 02 w 2015 roku. Wziął udział w nagraniu albumu Lao Che Dzieciom, który ukazał się marcu 2015 roku. Początek 2015 roku to również praca nad albumem Pink Freud plays Autechre będącym interpretacją muzyki elektronicznej duetu Autechre. Bierze udział we wspólnym projekcie zespołów Pink Freud i Lao Che - Jazzombie (trasa koncertowa w 2014 roku oraz praca nad albumem Erotyki w 2015 roku). Jest muzykiem wszechstronnym, który podejmuje stylistyczne wyzwania.
Tomasz Pacanowski (ELECTRIC GUITARS) - bydgoski gitarzysta, autor muzyki. Sesje nagraniowe w tym do muzyki filmowej oraz teatralnej. Współzałożyciel i kompozytor grupy KARASIEWICZ POWER SET.
Uczestnik warsztatów muzycznych u Jarosława Śmietany, Piotra Lemańskiego oraz uczeń Brandona Furmana w warszawskiej szkole jazzu i muzyki rozrywkowej. Związany z wieloma nurtami muzycznymi.
Nauczyciel gitary, wykładowca warsztatów muzycznych oraz autor internetowej szkoły gry na gitarze.
Muzyk sesyjny związany na stałe z współautorskimi formacjami.
Współpraca m.in. G. Daroń, A. Przybielski, K. Herdzin, W. Mrozek, Z.Krzywański, M. Pospieszalski, I. Jarocka, I. Trojanowska, J. Steczkowska, Roy Bennett Roan, Róże Europy, Sidney Polak.
Tomasz Grabowy (BASS GUITARS) - pierwszym znanym zespołem współtworzonym przez muzyka był kwartet "Funky Groove"(od 1994
roku). Z formacją tą brał udział we wszystkich polskich festiwalach jazzowych (Jazz Jamboree, Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą i in.).
Od 1995 rok Tomasz Grabowy jest członkiem grupy Walk Away. Pod tym szyldem muzyk odbył wiele tras koncertowych z gwiazdami jazzu światowego formatu: Mino Cinelu, Frank Gambale, Erick Marienthal, RandyBrecker,Bill Evans, Dean Brown, Bob Malach.
Jako niezależny muzyk współpracował również z: Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Dave Samuels (ex Spyro Gyra), Henry McCoullough (ex Joe Cocker).
Z tym ostatnim brał udział w trzech trasach koncertowych na terenie Irlandii. Obecnie Tomasz Grabowy współracuje z Zbigniewem Lewandowskim , Mike Russel Band, MFA Kera Band, Trio Marka Radulego, Zbyszek Jakubek kwartet,Trio Artura Lesickiego, "Trio Marka Radulego"oraz autorski projekt (wraz z Miłoszem Rutkowskim) - Vibraslap.
Od wieku lat Tomasz Grabowy zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych (m.in.: nagroda w kategorii Najlepsza Sekcja Rytmiczna oraz Płyta Roku 2002 - Go to Chechua Mountain - Funky Groove - ankieta magazynu Gitara i Bas, oraz tytuł najlepszego zespołu jazzu elektrycznego - Funky Groove - w ankiecie czasopisma Jazz Forum 2003.
Od 2006 roku jest nauczycielem w klasie gitary basowej Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (www.szkolajazzu.wroclaw.pl).
Jast autorem książki instruktażowej dla basistów "Moja Basówka" - 2009 rok.
Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne między innymi w Bolesławcu - Blues nad Bobrem.
Marcin Rak (DRUMS) - muzyk, perkusista. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Laureat i uczestnik licznych konkursów oraz festiwali jazzowych. Zdobywca I! nagrody na VII Europejskich Integracjach Muzycznych Żyrardów 2011, finalista Festiwali: Zadymka Jazowa 2010, Przegląd Zespołów Jazzowych i bluesowych Gdynia 2011, Jazz Nad Odrą 2010, Krokus Jazz Festival. Zdobywca II nagrody konkursu Jazz Juniors w 2011r. z zespołem Piasecki/Rak/Wendt trio. Zdobywca Grand Prix na I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kołobrzegu z grupą Freeway Quintet.
Zdobywca Nagrody im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego na Festiwalu FAMA 2009 z Zespołem Freeway Quintet w Świnoujściu. Z tym samym zespołem skomponował muzykę do filmu niemego Gabinet dr Caligari z okazji 100 lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu.
Zdobywca I nagrody na III Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kołobrzegu z formacją Piasecki/Rak/Wendt Trio.
Występował z wieloma znanymi artystami w tym kraju oraz zza granicy: Abradab, Vienio, Te-Tris, L.U.C, K.A.S.T.A., Paulina Przybysz, Natalia Przybysz, W.E.N.A., Irek Dudek, Stan Borys, Natural Dread Killaz, Mikromusic, Mika Urbaniak, Natalia Lubrano, Coultrain, Raashan Ahmad, Jeru The Damaja, Tawiah, Jesse Boykins III.
Obecnie współtworzy takie zespoły jak: Piasecki/Rak/Wendt Trio, Electro Acoustic Beat Sessions, Michał Urbaniak & Young Lions, Melika, L.U.C, Rebel Babel,Rachoń/Rak/Betliński/Kulas Tribute to Depeche Mode, Night Out, The Lions. W.E.N.A. live band, Patrycja Zarychta.
Wraz z formacją Electro Acoustic Beat Sessions zdobył nagrodę „WARTO” – kulturalna nagroda „Gazety Wyborczej Wrocław”. Jest to nagroda dla najzdolniejszych młodych twórców w kategorii zespół. Współpracował również z wrocławskim Teatrem Współczesnym oraz Teatrem Muzycznym Capitol.
Jego zainteresowania muzyczne obejmują obszar szeroko pojętej muzyki improwizowanej, oraz różnych gatunków muzyki
elektronicznej.
Link do pobrania najnowszych utworów zespołu Karasiewicz Power Set (mp3):
Karasiewicz Power Set - Fiafiaga
Karasiewicz Power Set - Zmieniłem na ty
Karasiewicz Power Set - Tu ti tu rum tu tu
***
Budniak / Bakovsky INTERMEDIUM QUINTET to międzynarodowy kwintet założony przez dwójkę znakomitych, wielokrotnie nagradzanych młodych muzyków reprezentujących świeżą i dynamicznie rozwijającą się scenę jazzową w Europie. Ich muzyka to nowoczesny jazz będący eklektycznym połączeniem odmiennych narodowości i inspiracji. W centrum zainteresowania stawiają wysoce emocjonalny, znamienny dla narodów słowiańskich przekaz energetyczny. Do współtworzenia kwintetu zaprosili niepowtarzalnych, zaprzyjaźnionych instrumentalistów - wirtuozów z Ukrainy, Mołdawii oraz Polski.
Piotr Budniak - pochodzący z Zielonej Góry perkusista i kompozytor. Urodzony w 1991 roku. Według czytelników Jazz Forum jeden z najbardziej obiecujących młodych muzyków jazzowych w Polsce. Od lat nagradzany na bardzo wielu festiwalach (m.in. Jazz Juniors, Jazz Nad Odrą, B-Jazz / Belgia, EuropaFest / Rumunia, Azoty Tarnów Jazz Contest). Współpracował m.in. z nominowanym do nagrody Grammy Mikiem Russellem (USA), Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Piotrem Wyleżołem, Orim Dakari (IL). Od dwóch lat prowadzi swój własny zespół Piotr Budniak Essential Group, którego debiutancka płyta „Simple Stories About Hope And Worries” została uznana przez czytelników JazzPress oraz Jazz Forum za jedną z najlepszych polskich płyt jazzowych 2015 roku.
Taras Bakovsky - saksofonista i kompozytor. Urodzony w Łucku (Ukraina) w 1990 roku. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w międzynarodowych konkursach, m.in. I miejsce w konkursie Nowe Imiona Ukrainy w Kijowie. Wraz z zespołem Sauce Band występował na najważniejszych ukraińskich festiwalach: Odessa Jazz i Muzyczne Dialogi. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z perkusistą Frankiem Parkerem, koncertując z zespołem The Jazz Collective. Na festiwalu Europejski Stadion Kultury wystąpił z cenionym europejskim kontrabasistą Vitoldem Rekiem. Miał przyjemność pracować również z Michelem Bowie’m (USA), Marcusem Stricklandem (USA) i innymi.
Zespół Budniak / Bakovsky INTERMEDIUM QUINTET to gwarancja muzyki na najwyższym poziomie. Domeną zespołu jest świeżość, kreatywność i żywiołowość - wszytko to gwarantuje starannie dobrany skład instrumentalny. który tworzą jedni z najlepszych młodych muzyków zamieszkujących Europę.
Skład:
Taras Bakovsky (UA) - saksofon tenorowy
Dima Bondarev (UA) - trąbka
Piotr Lipowicz (PL) - gitara
Ioan Virlan (MD) - kontrabas
Piotr Budniak (PL) - perkusja
***
Projekt "Sisters in Jazz" - międzynarodowy projekt jazzowy w skład którego wchodzą wyłącznie kobiety:
Nicole Johänntgen saxes (Germany/Switzerland)
Izabella Effenberg vibes (Poland/Germany)
Naoko Sakata piano (Japan/Sweden)
Ellen Andrea Wang bass (Norway) - współpracuje m.in. Manu Katche
Dorota Piotrowska drums (Poland/USA)
Zadebiutowały one podczas Ystad Jazz Festival co zaowocowało wydaniem płyty CD. W lutym 2016 roku odbyła się trasa zespołu w Szwajcarii i Niemczech podczas której wszystkie koncerty były wysprzedane.
Recenzje z Ystad Jazz Festival:
Marek Piechnat (JazzForum): "(...) w międzynarodowym składzie septetu złożonego wyłącznie z kobiet znalazly sie dwie Polki: mieszkająca w Niemczech Izabella Effenberg oraz osiadła w USA grająca na perkusji Dorota Piotrowska. Obie nasze rodaczki spisały się doskonale, a kompozycje Izabelli oraz jej doskonale zbudowane improwizacje spotkały się z dużym uznaniem publiczności (...)"
***
POL BELARDI FORCE - to czterech młodych, obiecujących muzyków z Luksemburga, łączących muzykę klasyczną, jazz pop, rock, hip-hop i muzykę elektroniczną. Rezultatem jest świeża mieszanka współczesnej muzyki improwizowanej.Oryginalne kompozycje Pola Belardi charakteryzuje doskonały dźwięk, liryka i umiejętne wykorzystanie przestrzeni muzycznej.
POL BELARDI – jazzowy basista, wibrafonista i kompozytor. Ukończył Konserwatorium w Brukseli i Amsterdamie. Członek projektów: Modern Jazz Quartet, Amsterdam Urban Voyage oraz jazzowe trio DillenDub.
DAVID FETTMANN – saksofonista altowy oraz lider Jazzowej Orkiestry Sił Powietrznych, a także Narodowej Orkiestry Jazzowej.
JEROME KLEIN – pianista jazzowy, wibrafonista i perkusista. Ukończył Konserwatorium w Luksemburgu i otrzymał tytuł licencjata Królewskiego Konserwatorium w Brukseli. Obecnie koncentruje się na rozwoju jazzowego wibrafonu oraz na muzyce improwizowanej.
NIELS ENGEL – perkusista jazzowy. Ukończył Konserwatorium w Luksemburgu, gdzie studiował klarnet oraz perkusję, a także studiował w Królewskim Konserwatorium w Hadze i Konserwatorium w Amsterdamie. Jako członek orkiestry jazzowej w 2010r. wygrał prestiżowy konkurs „Prinses Christina Concours” i „Grote Prijs van Nederland”.
***
KARNAS - GNYDYN Quartet to wspólny projekt ukraińskiego perkusisty jazzowego Igora GNYDYN oraz polskiego wokalisty jazzowego Grzegorza KARNASA.
GRZEGORZ KARNAS – polski wokalista jazzowy, producent muzyczny oraz autor tekstów. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Zwycięzca wielu konkursów jazzowych m. in. Young Jazz Singers Competition w Brukseli, Międzynarodowy Konkurs Crest Jazz Vocal we Francji oraz London Jazz Festival.
IGOR GNYDYN – jeden z najlepszych perkusistów jazzowych Ukrainy, założyciel zespołu etno-jazz ShockolaD, „Jazz Club Lwów”, Letniej Szkoły Jazzu oraz Lwowskie Szkoły Jazzu i Muzyki Współczesnej. Koordynator znanych warsztatów w Chodzieży „Cho-Jazz”. Zwycięzca europejskiego konkursu dla perkusistów V-Drums. Uczestniczył w wielu projektach polsko-ukraińskich i międzynarodowych.
MARIUSZ PRAŚNIEWSKI – absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej i Teatralnej w południowej Danii w Odense. Jest pianistą i basistą. Uczestniczył w wielu projektach międzynarodowych m.in. w Brazylii, Francji i USA.
ANASTASIA LITVINYUK – pianistka jazzowa, uczestniczy we wszystkich projektach z Igorem Gnydynem.
***
Dzyga Jazz Quartet – nestorzy ukraińskiej sceny jazzowej, grający od lat 60-tych muzycy a także, co jest niezwykle interesujące wysoko wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie medycyny, fizyki, matematyki i malarstwa. To dzięki tej kombinacji intelektualnej ich muzyka nieustannie eksperymentuje na polu etno, swingu i awangardy. Graja w stylu fusion obierając niekiedy kierunek ludowy tworząc niezwykłe egzotyczne melodie.. Projekt w obecnym kształcie w 2001r zainicjował pierwszy polsko – ukraiński festiwal, Dyrektor Stowarzyszenia Artystycznego „Dzyga” we Lwowie – Markijan Ivashchyshyn.
VLADIMIR KIT – trębacz jazzowy i lekarz, w 60-tych latach założył zespół jazzowy „Medicus”, który w 1973 r. zdobył nagrodę na Festiwalu „Jazz nad Odrą”.
VALENTIN UCHANIN – saksofonista jazzowy i fizyk, występował na festiwalach m.in. Bonn Jazz Festiwal „SoloDuoTrio”.
ARKADY OREKHOV – pianista jazzowy a także architekt , akwarelista. Brał udział w jazzowych festiwalach m.in. w Niemczech. Malowniczo odtwarza krajobrazy Krakowa, Lwowa, Przemyśla i Pragi.
OLEG PIDKIVKA – perkusista jazzowy i muzyk w orkiestrze lwowskiego cyrku. Na trasie swoich koncertów zaliczył Nowy Orlean, Paryż, Hamburg i Rio de Janeiro.
W trakcie festiwalu promocja płyty „15 lat w Jazz bez...”
***
Efemeryda Jass Band - to zespół istniejący już ponad 20 lat, pod kierownictwem założyciela Marka Skubisza. W tym czasie współpracowało z nim wielu muzyków, obecnych dzisiaj zarówno na regionalnych, jak i krajowych scenach.
Wśród największych osiągnięć grupy są m. in. koncert na Świętojańskiej Nocy Jazzowej (z Frankiem Gambale, jako gwiazdą), wielokrotny udział w Festiwalu "Jazz Bez" w Przemyślu i we Lwowie, udział w Międzynarodowym Festiwalu Etno-jazzowym "Flugery Lwowa", koncerty w ramach Podkarpackiej Jesieni Jazzowej.
Nagrania własne "Efemerydy" wielokrotnie gościły na antenie Radia Rzeszów.
Aktualnie zespół - po latach fascynacji muzyką jassową - także chętnie gra standarty oraz covery, oczywiście we własnych opracowaniach i aranżacjach.
Oprócz "trzonu" zespołu, który tworzą: Marek Skubisz - gitara, Robert Podwyszyński - bas i Mirek Geneja - perkusja, współpracuje z nim Magda Skubisz - absolwentka wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, na instrumentach klawiszowych zagra zaś gościnnie Piotr Madura.
Marek Skubisz – gitara
Magdalena Skubisz – vocal
Robert Podwyszyński – bas
Piotr Madura – klawisze
Mirosław Geneja - perkusja