Z cyklu "Przystanek Poezja" - wieczór autorski Marii Markiewicz

Niezwykły wieczór autorski z jarosławską poetką Marią Markiewicz pt.”Wierszem malowane”, odbył się 30 maja w Klubie „Piwnice” Centrum Kulturalnego w Przemyślu, gdzie zebrali się miłośnicy poezji. Podczas miłego spotkania, poetka, która dała się poznać jako skromna, ciepła i serdeczna osoba, opowiadała o początkach swojej twórczości, o pisaniu wierszy i o malarstwie - swojej drugiej pasji.

Maria Markiewicz z zawodu jest nauczycielką, obecnie rencistką. Przygodę z pisaniem rozpoczęła ponad 20 lat. Początkowo pisała je "do szuflady", jednak odkąd została członkiem Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”  jej wiersze zaczęły ukazywać się w różnych wydawnictwach, m.in. na łamach tygodnika „Ekspres Jarosławski”,  w tomikach wydawanych przez Centrum Kulturalne z okazji „Dorocznych Spotkań Poetów”. Należy również do grupy poetyckiej „Anafora” przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Wiele miejsca w swej twórczości poświęca ludziom, Bogu i Ojczyźnie, ale najwięcej pisze o otaczającym ją świecie, o pięknych wodach Sanu, nad którym mieszka, o zmieniających się porach roku. Opisuje także swoje życie, wspomnienia, refleksje o chwilach spędzonych w domu rodzinnym i jego otoczeniu. W swoim dorobku ma tomik wierszy pt. „Słońce nad Sanem”. Wierszy z tego właśnie tomiku mogliśmy posłuchać w interpretacji  młodzieży z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu: Julii Ćwian, Wiktorii Gaweł, Albiny Motylewicz, Kornelii Stasiła, Wiktorii Głuchowicz, Zuzanny Szeląg, Artura Grzegorzaka i Kacpra Noworolskiego.

Zdj. Beata Nowakowska-Dzwonnik

Podczas wieczoru autorskiego pani Maria, podzieliła się z nami również wierszami, które zamieszczone zostały w specjalnie wydanym z tej okazji zbiorku  pt. „Wierszem malowane”. Utwory te jak sama powiedziała powstały pod wpływem impulsu, wrażeń i emocji, które często towarzyszą codziennemu życiu. Na koniec poetka rozdała tomiki wraz ze swoim autografem przybyłym gościom i zaprosiła wszystkich na przygotowany przez siebie słodki poczęstunek.

Zdjęcia z tego wyjątkowego spotkania obejrzycie na naszej fotogalerii https://ck.przemysl.pl/ck/wierszem-malowane-wieczor-autorski-marii-markiewicz.html