Za nami festiwal w Kazimierzu Dolnym

Za nami finał 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbył się  w dniach 27 - 29 sierpnia 2021 roku w Kazimierzu Dolnym.

Podczas ogólnopolskiego festiwalu zaprezentowali się laureaci Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, organizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i OKMiG w Kańczudze, który stanowi eliminacje do Festiwalu nad Wisłą.

W konkursie festiwalowym wzięło udział około 650 artystów ludowych z 14 województw, a Jury w składzie:

prof. dr hab. JAN ADAMOWSKI – przewodniczący
mgr MARIA BALISZEWSKA
prof. dr hab. STANISŁAWA NIEBRZEGOWSKA-BARTMIŃSKA
prof. dr hab. PIOTR DAHLIG
dr JACEK JACKOWSKI
dr BOŻENA LEWANDOWSKA
REMIGIUSZ MAZUR-HANAJ
prof. dr hab. BOŻENA MUSZKALSKA
dr JANINA BIEGALSKA – sekretarz jury

wysłuchało i oceniło 26 Kapel, 27 Zespołów Śpiewaczych, 13 Instrumentalistów, 25 Solistów Śpiewaków, oraz 24 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”.

Naszym reprezentantom przyznano wyróżnienia:
Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej, gm. Tryńcza,

Zespołowi Śpiewaczemu „Dębowianie” z Dębowa, gm. Gać.

Serdecznie gratulujemy, tym bardziej, że „Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu artystycznego tegorocznej edycji Festiwalu we wszystkich kategoriach. W szczególności dotyczy to licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych, co znalazło odzwierciedlenie w ilości przyznanych nagród oraz wyróżnień. O ile wszakże zespoły śpiewacze działają we wszystkich regionach Polski, to obserwuje się zanik funkcjonowania kapel w ośrodkach, w których dawniej były one liczniej reprezentowane” - (Fragment protokołu z posiedzenia Jury 55. OFKiŚL z dnia 29 sierpnia 2021 roku).

Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej

Zespół  Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa