Zespół Taneczny „Koralik” z Centrum Kulturalnego w Przemyślu powrócił z Międzynarodowego Festiwalu „Spotkania na Granicy”, który w dniach 30 października – 8 listopada 2015 r. odbywał się w niemieckim mieście Bexbach pod hasłem „Europa krajem bajek”. „Koralik” zaprezentował się tam w widowisku „Śpiąca królewna” na podstawie baśni braci Grimm. Przedstawienie w reżyserii i choreografii Doroty Pantuły-Ferlejko obejrzało ponad tysiąc mieszkańców Bexbach i okolic. Widzowie byli oczarowani barwnym spektaklem, pięknymi strojami i umiejętnościami młodych tancerzy, nie zabrakło więc gromkich braw i wielokrotnych bisów. Był to więc wspaniały sukces naszego zespołu.
Koralik po występach w Bexbach z organizatorami: od lewej Manfred Schwartz, Hans Bollinger, Gaby Schwartz oraz kierownik zespołu Dorota Pantuła-Ferlejko
W trakcie trwania festiwalu, w ramach programu edukacyjnego „Śladami Króla Polski – Stanisława Leszczyńskiego”, członkowie zespołu i młodzież ze szkoły w Bexbach podczas wspólnych warsztatów i wykładów poznawali historię oraz miejsca związane z polskim królem. Dzięki temu zwiedzili też piękne francuskie miasto Nancy, w którym po wygnaniu z kraju osiadł na stałe razem ze swoją żoną Katarzyną Opalińską oraz pałac w Lunéville, a także niemiecki Zweibrücken i Homburg.
W Nancy
W programie pobytu „Koralika” w Kraju Saary, nie zabrakło także innych atrakcji, jak choćby wizyta w zoo w Neunkirchen, czy wycieczka po stolicy Saarlandu - Saarbrücken. 40 osobową grupę z Przemyśla uroczyście podejmował Landrat Teofil Gallo.
Atmosfera podczas Spotkań była wspaniała, do czego przyczynili się jej główni organizatorzy: Gaby Schwartz, dyrektorka Gesamtschule w Bexbach oraz inicjator festiwalu Hans Bollinger, niemiecki pedagog z Gersheim. To im najbardziej zespół dziękował za ciepłe i serdeczne przyjęcie podczas pożegnalnego spotkania.
Spotkanie z Landratem Teofilem Gallo w Homburgu
Przygotowane przez Dorotę Panułę -Ferlejko widowisko „Śpiąca królewna”, do którego kostiumy uszyła Anna Cieszkowska, rekwizyty i scenografię wykonały Grażyna Dobrowolska i Halina Paszkowska, światło opracował Ireneusz Kolaszko, zobaczy także przemyska publiczność podczas mikołajkowego występu w dniu 4 grudnia br.
Wyjazd do Kraju Saary był możliwy dzięki wsparciu finansowym