15. Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej

3 października 2022 r. w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się posiedzenie Komisji Artystycznej 15. Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej. Do konkursu zgłosiło się 40 twórców z terenu powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego.

Komisja Artystyczna w skład, której weszli artyści plastycy: Maria Piśko, Andrzej Opak, Małgorzata Tenczyńska-Podulka i Rafał Kureczka, oceniła ok. 120 prac z dziedziny malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby.

Tytułem podsumowania zamieszczamy wypowiedź jurorki tegorocznego Przeglądu:

„Wdzięczna jestem Organizatorom za zaproszenie mnie do udziału w pracach Komisji Artystycznej przy ocenie i w wyborze najciekawszych prac do nagrody i wyróżnienia. Robiłam to przez całe swoje zawodowe życie, gdyż musiałam często pomagać młodzieży uzdolnionej plastycznie, w wyborze najciekawszych rozwiązań do dalszej realizacji. Tu zetknęłam się z pracami twórców nieprofesjonalnych. Najliczniej dopisali artyści uprawiający techniki malarskie. Skromniej wypadła grafika, rysunek i rzeźba. Prezentowane prace były na różnym poziomie artystycznym, często z podstawowymi brakami w kompozycji. Cóż można podpowiedzieć, aby pilniej słuchać korekt, uwag instruktorów prowadzących różne zajęcia plastyczne. Zgłębiać można samemu zagadnienia związane z historią sztuki, odwiedzać muzea, uczestniczyć w wystawach i wyciągać wnioski dla siebie do dalszych prób zmagania się z tworzywem.

Ważne w rozwoju jest obserwowanie natury i twórcze jej przetwarzanie w bezpośrednim kontakcie z nią. To że widzimy jak inni to robili to dobrze, ale trzeba samemu z całej siły zadbać o to by wyrazić siebie, swoje wnętrze, te emocje które wynikają z zachwytu dla otaczającego nas świata. Takich przykładów w tym zestawie prac nie brakowało i ten fakt bardzo mnie ucieszył. Można gratulować i życzyć uczestnikom samozaparcia w rozwijaniu swych pasji twórczych”.

mgr Maria Piśko

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Artystycznej
15. Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej
w dniu 03 października 2022 r.

Komisja Artystyczna w składzie:
- Maria Piśko - artysta plastyk
- Andrzej Opak – artysta plastyk
- Małgorzata Tenczyńska-Podulka – artysta  plastyk
- Rafał Kureczka – artysta plastyk

stwierdziła,  że do 15.  Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej zgłosiło się 40. twórców z terenu powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego.
Komisja Artystyczna oceniła ok. 120 prac z dziedziny malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby oraz przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W dziedzinie malarstwa:

I Nagroda  - Herbert Czeglarek z Kosztowej – w kwocie 600 zł
      Trzy II Nagrody – Piotr Kisała z Oleszyc – w kwocie 500 zł
                             – Teresa Paryna z Przemyśla – w kwocie 500 zł
                             – Stefania Zając z Przemyśla – w kwocie 500 złotych
      III Nagroda – Agata Hartman z Przemyśla – w kwocie 400 zł

Wyróżnienie  w kwocie  po 200 zł każde:
    - Magdalena Jarmuż z Oleszyc
    - Jerzy Pacławski z Przemyśla
    - Zuzanna Trznadel-Guran z Przemyśla
    - Aurelia Szkółka z Ostrowa
    - Lucyna Bilo z Przemyśla
    - Halina Pusio z Przemyśla

W dziedzinie grafiki:

Nagród i wyróżnień nie przyznano.

W dziedzinie rzeźby:

Nagroda – Władysław Krupa z Jarosławia –  w kwocie 400 zł
Nagroda – Józef Lewkowicz – z Nowego Sioła – w kwocie 400 zł

W dziedzinie rysunku

- Mateusz Kościółek z Przemyśla – kwota 200 zł

Komisja Artystyczna stwierdziła, że w tegorocznej  najliczniej dopisali artyści uprawiający techniki malarskie. Skromniej wypadła grafika, rysunek i rzeźba.
Przy ocenie prac plastycznych  Jury zwracało uwagę na spójność oraz jakość wykonania oraz na indywidualny wyraz prezentowanych dzieł. Uczestnicy włożyli dużo pracy w wykonanie swoich dzieł, szczególnie wyróżniła się głównie kategoria malarstwa, która stwarza najwięcej możliwości wykazania różnorodnych umiejętności, zarówno w formie jak i w poszukiwaniach kolorystycznych.  Prezentowane prace były na różnym poziomie artystycznym. Komisja oceniająca prace proponuje,  aby pilniej słuchać korekt, uwag instruktorów prowadzących różne zajęcia plastyczne. Zgłębiać samemu zagadnienia związane z historią sztuki, odwiedzać muzea, uczestniczyć w wystawach i wyciągać wnioski dla siebie do dalszych prób zmagania się z tworzywem. Ważne w rozwoju jest obserwowanie natury i twórcze jej przetwarzanie w bezpośrednim kontakcie z nią. To, że widzimy jak inni to robili to dobrze, ale trzeba samemu z całej siły zadbać o to by wyrazić siebie, swoje wnętrze, te emocje które wynikają z zachwytu dla otaczającego nas świata.
Takich przykładów w tym zestawie prac nie brakowało i ten fakt bardzo ucieszył. Można gratulować i życzyć uczestnikom samozaparcia w rozwijaniu swych pasji twórczych.
Komisja Artystyczna gratuluje wszystkim Uczestnikom i Organizatorom 15. Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej i życzy kolejnych tak udanych imprez.
Fundatorem wszystkich nagród i wyróżnień jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Przemyśl, 03 października 2022 r.

Zobacz fotorelację z rozstrzygnięcia