• Slider 837
  • Slider 834
  • Slider 815
  • Slider 795
  • Slider 842

Festiwal Kapel - garść historii

Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego to jedna z największych i najbardziej znanych imprez w Polsce popularyzujących zapomnianą już nieco ideę folkloru miejskiego. Jego celem jest przede wszystkim zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego, promowanie zespołów grających taką muzykę oraz pokazywanie, jak tradycja folkloru miejskiego przenika się i łączy ze współczesnymi trendami kultury.

Dawniej niemal każde polskie miasto miało swoje kapele podwórkowe, a najbardziej rozpowszechnione były zwłaszcza w przedwojennym Lwowie.

Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszym tego typu festiwalem w Polsce. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne w Przemyślu) Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą.

W dotychczasowych festiwalach w charakterze jurorów gościli wybitni artyści, muzycy i dziennikarze, m.in. wielokrotnie Jarema Stępowski i Jerzy Janicki, Andrzej Wróblewski-Ibis, Wojciech Karolak, Tadeusz Kwinta, Korneliusz Pacuda, Alosza Awdiejew, Stanisław Wielanek.

Festiwal w czasie swojej historii zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później - Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. - Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego.

Od 2008 roku impreza nosi imię Jerzego Janickiego, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.

Jerzy Janicki - pisarz, dramaturg, dziennikarz, scenarzysta radiowy i filmowy, związany ze Lwowem i Bieszczadami urodził się 10 sierpnia 1928 w Czortkowie.

Był autorem wielu tomów opowiadań, m.in. Kłaniaj się drzewom, Nieludzki doktor, Biografia w walizce. Jego sfilmowane opowiadania bieszczadzkie – takie jak Wolna sobota, Hasło, Kino objazdowe, Niespotykanie spokojny człowiek – mają swój udział w mitologizacji Bieszczadów...

Był autorem kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (m.in. "kultowych" Matysiaków) – w tym choćby wielokrotnie nagradzanego Koty to dranie, Tragarz puchu, Hasło – i trzykrotnie reprezentował Polskę na Prix Italia najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla twórców radiowych i telewizyjnych.

Był jednym z najwybitniejszych polskich scenarzystów. Był autorem scenariuszy do filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, m.in. do:
- Trzy kroki po ziemi z Tadeuszem Fijewskim i Ewą Wiśniewską 1965;
- Człowiek z M-3 z Bogumiłem Kobielą 1968;
- Milion za Laurę z Tadeuszem Rossem 1971;
- Hasło z Wirgiliuszem Gryniem 1976;
- Wolna sobota z Wojciechem Siemionem i Zdzisławem Wardejnem 1977;
- Wesołych świąt z Januszem Kłosińskim 1977;
- Ballada o Januszku z Lidią Szukszyną;
- Dom – scenariusz napisany wspólnie z Andrzejem Mularczykiem, z Wacławem Kowalskim i muzyką Waldemara Kazaneckiego;
- Parada oszustów – scenariusz napisany wspólnie z Andrzejem Kudelskim, Witoldem Adamkiem oraz żoną Krystyną Czechowicz-Janicką.

Zmarł 15 kwietnia 2007 w Warszawie.

W październiku 2019 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich na skwerze Jerzego Janickiego w Warszawie, u zbiegu ulic Ludnej i Czerniakowskiej, został odsłonięty jego pomnik w postaci ławeczki, a na fasadzie budynku przy ul. Dobrej 18/20, w którym mieszkał, tablica pamiątkowa.

Życiorys Jerzego Janickiego za: FB Igor Strojecki www.facebook.com/igor.strojecki

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii festiwalu z poprzednich lat:

 

Relacja TVP 3 Rzeszów z jubileuszowego 40. Ogólnopolskiego Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego:

https://rzeszow.tvp.pl/37091375/ogolnopolski-festiwal-kapel-folkloru-miejskiego-juz-od-40-lat

  • Biesiada TeatralnaOgólnopolski Festiwal Kapel Folkloru MiejskiegoKarpackie Biennale Grafiki Dzieci i MłodzieżyJazz bez

  • Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Copyright © 2021 Centrum Kulturalne w Przemyślu | Wszelkie prawa zastrzeżone