Podkarpacki Festiwal Zespłów Tańca Ludowego Gacok

W kalejdoskopie wspomnień wszystkich konkursów pozostaje niepowtarzalna atmosfera tej imprezy, tworzona nie tylko przez uczestników, ale i zawsze liczną publiczność.

Wspaniała uczta dla oczu i serca. Widok roztańczonych par wykonujących żywiołowe popisy taneczne, piękne kolorowe stroje ludowe, no i muzyka porywająca do śpiewu i tańca.

Dla wszystkich, którzy się wówczas tam spotykają jest to ważne wydarzenie kulturalne, długo potem jeszcze wspominane.

Zamysł zorganizowania tego typu spotkań z folklorem, wybór miejsca, jak i nadanie imienia, nie był przypadkowy. Primo - prezentacja tradycyjnych tańców ludowych w formie konkursu dla zespołów i par tanecznych Podkarpacia. Secundo - miejscowość Gać. Kolebka tradycji miejscowego folkloru, którego wizytówką jest ponad stuletni zespół regionalny "Gacoki". Tertio - "Gacok". Nazwa jednego z najstarszych tańców popularnych w tej miejscowości i okolicach, dawniej i współcześnie.

W obecnej sytuacji ciekawym pomysłem organizatorów jest forma kontynuacji tych spotkań tanecznych w przestrzeni wirtualnej. Wprawdzie bez prezentacji "na żywo", bez komisji oceniającej, publiczności, bez tremy uczestników, ale w dalszym ciągu z dużym nakładem pracy i zaangażowaniem.

Krystyna Trojanowska - choreograf, folklorysta, pomysłodawca RPZTL "Gacok"

Krystyna Trojanowska - I Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego "Gacok" - 01 lipca 2017 r.

Zdjęcie ze zbiorów Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Markowianie" z Markowej

Zdjęcie ze zbiorów Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Markowianie" z Markowej, 03 czerwca 2012 r.

Zdjęcie ze zbiorów Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Markowianie" z Markowej

Kliknij i pobierz wydawnictwo z 2016 r.: